SQ EN
Monedha Blerje Shitje
USD
102.8
103.7
EUR
121
121.7
CHF
110.6
111.4
GBP
140.6
141.9
DKK
15.98
16.35
NOK
11.52
11.91
SEK
11.57
11.94
CAD
80.2
81.5
AUD
74
75.2
JPY
0.84
0.95
TRY
10.99
12.03
MKD
1.89
1.97
BGN
50.06
62.06
RON
19.88
24.58
HUF
0.28
0.35
RUB
1.15
1.41
PLN
21.56
26.66
HRK
14.15
16.15
CZK
3.88
4.78
ILS
25.54
31.54
CNY
12.99
15.99
RSD
0.9
1.03
ISK
0.65
0.8
MXN
4.12
5.18
AED
23.57
28.42
SAR
20.95
27.8
SGN
62.05
77.05
KWD
276.6
342.6
QAR
21.86
28.58
BHD
209
275
Përditësuar: 10:23:54 - 21.09.2021
no commission

Shkarkoni aplikacionin

Borsa: Umg debutta ad Amsterdam, +35% in avvio seduta
Grainge, pietra miliare nella nostra storia
ANSA · 10 minuta
Borsa: Evergrande crolla e affonda i mercati. Pesa anche la Fed
Il colosso immobiliare cinese affonda ad Hong Kong (-18,1%) e cede l'87% del suo valore
ANSA · 14 minuta
Depozitat e jorzeidentëve janë rritur me 18% që nga fillimi i vitit
Depozitat në sektorin bankar shqiptar nga individët dhe bizneset me rezidencë jashtë vendit janë në rritje të ndjeshme. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në fund të muajit korrik depozitat e jorezidentëve në bankat tregtare shqiptare arritën vlerën e 15.9 miliardë lekëve ose 130 milionë eurove. Këto depozita janë rritur me 18% që ...
Revista Monitor · 17 minuta
Pse shishet e ujit kanë një datë skadence?!
Sapo keni përfunduar një stërvitje intensive dhe merrni një shishe të ftohtë me ujë. Hapni tapën dhe ndërsa e çoni shishen tek buzët, vëreni se data e skadimit thotë se uji ka skaduar dy muaj më parë. Ju menduat vetëm se shishja dukej pak e pluhurosur. A duhet të shqetësoheni? Sigurisht që jo. Uji nuk prishet. Të kesh një datë... The post Pse shish...
Scan · 26 minuta
Borsa: Milano sale (+0,9%) con Europa, banche recuperano
Bene anche Saipem, Tenaris e Atlantia, debole Diasorin
ANSA · 30 minuta
Siguria në internet – Hakeri profesionist tregon se si mos të bini pre e mashtrimeve online
Me më shumë prej nesh që na duhet të bëjmë transaksionet tona bankare dhe financiare në internet gjatë pandemisë, duhet të sigurohemi që po bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar vjedhjen e informacionit tonë personal. Një haker profesionist “etik”, i cili hyn në faqet e internetit të klientëve, rrjetet dhe aplikacionet e telefoni...
Scan · 31 minuta
Gjykata e BE-së gjobit me 500 mijë euro në ditë Poloninë – Shkak ndotja e krijuar nga miniera e qymyrit
Polonia duhet t’i paguajë Brukselit 500,000 euro në ditë për dështimin e saj për të mbyllur një minierë qymyri në kufirin Poloni-Çeki, ka vendosur Gjykata Europiane e Drejtësisë (GJED). Në mars, Praga ngriti një urdhër duke thënë se miniera e linjitit të hapur Turow kullon ujërat nëntokësore larg zonave përreth. Dy muaj më vonë, GJED i tha Va...
Scan · 36 minuta
Rritet çmimi i bukës në vend
I ftuar: Adi Haxhiymeri, Kreu i Shoqatës së Prodhuesve të Miellit
Revista Monitor · 36 minuta
Kosovë-Serbi: Tensione dhe bllokadë rrugësh në veri. Vazhdon reciprociteti i targave
BE-ja dhe SHBA-ja i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet. Kurti thotë, se reciprociteti nuk është kundër serbëve. Vuҫiq paralajmëron kundërpërgjigje ndaj Prishtinës zyrtare. Serbët në veri të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak në kufirin Kosovë-Sebi, duke kundërshtuar kështu vendosje...
Scan · 46 minuta
Kursi i këmbimit/ Dobësohen ndjeshëm valutat e huaja. Forcohet monedha vendase
Monedha europiane është dobësuar këtë të martë duke u blerë me 121 lekë dhe duke u shitur me 121.7 lekë sipas kursit të këmbimit lokal në raport me dje. Ndërkaq edhe Paundi britanik ka humbur pikë ditën e sotme krahasuar me dje ndërsa është blerë sot me 140.5 lekë dhe është shitur me 141.7 lekë. Referuar tregut të brendshëm valutor... The post Kurs...
Scan · 52 minuta
Borsa: Europa parte in crescita, Londra +0,7%
In rialzo anche Parigi e Francoforte
ANSA · 57 minuta
Borsa: Milano apre in rialzo, Ftse Mib +0,65%
In crescita anche l'indice Ftse All share, +0,61%
ANSA · 1 ore
A po bëhet Bitcoin i pasigurt? – Çmimi i kriptomonedhave bie sërish
Çmimet e kriptomonedhave ranë sërish pasi shqetësimet mbi rrezikun e përhapjes në ekonominë globale nga problemet e grupit kinez të pronës Evergrande u përhapën në tregje më të gjera. Bitcoin, kriptomonedha më e madhe dhe më e njohur në botë, ra me më shumë se 8 përqind në 42,453 dollarë (36,193 €), niveli i saj më i ulët që nga... The post A po bë...
Scan · 1 ore
Twitter patteggia azione legale, paga 809,5 milioni
Investitori l'hanno accusata di averli ingannati nel 2015
ANSA · 1 ore
UK public borrowing falls as economy rebounds
Figure inched lower but overshot economists’ forecasts
Financial Times · 2 ore
Borsa: Asia debole ma senza panico, scivola Evergrande
Positivi i futures sull'avvio dei listini europei
ANSA · 2 ore
Ekspertët e INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi
Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe...
Panorama · 2 ore
Flying Taxis' Best Ride Is to the Helicopter Market
Helicopter operator Bristow has just preordered up to 50 vehicles from British startup Vertical Aerospace.
The Wall Street Journal · 2 ore
Spread Btp-Bund: apre in lieve calo a 102 punti base
Rendimento del prodotto del Tesoro allo 0,71%
ANSA · 2 ore
Gkn: accolto ricorso Fiom, lettera licenziamenti revocata
Fonti sindacali, tribunale di Firenze si è espresso a favore
ANSA · 2 ore
Ita: sindacati, trattativa in mobilitazione permanente
Stanza dell'incontro occupata simbolicamente. Parte corteo lavoratori. Venerdì sciopero del settore aereo
ANSA · 2 ore
Oro: prezzo poco mosso a 1.762 dollari
-0,06%
ANSA · 2 ore
Petrolio: prezzo in crescita a 70,90 dollari (+0,87%)
Brent passa di mano a 74,47 dollari (+0,74%)
ANSA · 2 ore
Cambi: euro poco mosso su dollaro e yen
Passa di mano a 1,1735 dollari
ANSA · 2 ore
FirstFT: Kwarteng insists UK will avoid power shortages
Europe considers aid to weather soaring gas prices, Wall Street marks biggest drop since May and Coinbase abandons lending product
Financial Times · 4 ore
Asian buyers outbid Europe for spot supplies of US natural gas
Record fuel price in UK reaches five times American equivalent
Financial Times · 4 ore
Europe’s lorry driver crisis to deepen next year, warns haulage boss
Shortages expected to disrupt Christmas, with new EU rules set to put further strain on supply chains
Financial Times · 4 ore
Borsa: Hong Kong apre a -1,08%, Evergrande a -1,32%
Chiuse per festività le piazze di Shanghai e Shenzhen
ANSA · 6 ore
Borsa: Tokyo, apertura in netto calo (-1,68%)
Cambi: yen più forte su dollaro ed euro
ANSA · 8 ore
Democrats Add Debt Limit to Spending Measure, Sparking Showdown With GOP
The House is expected to vote on the combined measure this week to prevent both a partial government shutdown and a potential default on U.S. debt.
The Wall Street Journal · 8 ore
Ekspertët e INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi
Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit – thotë një studim i ekspertëve të INSTAT, Elma Çali dhe Sokrat Palushi, që nuk
Shqiptarja · 8 ore
Shell to Sell Permian Assets to ConocoPhillips for $9.5 Billion
The sale is one of the biggest recent transactions in the shale patch as large oil companies come under increasing pressure to diversify beyond fossil fuels.
The Wall Street Journal · 9 ore
Shopping Online Is Getting More Expensive
FedEx will raise shipping rates at the fastest pace in nearly a decade, adding to pressure on retailers to pass costs to customers.
The Wall Street Journal · 11 ore
SEC Is Investigating Activision Blizzard Over Workplace Practices, Disclosures
Federal regulators have launched an investigation into Activision Blizzard, including how the videogame company handled employees’ allegations of sexual misconduct and workplace discrimination.
The Wall Street Journal · 11 ore
Iowa Grain Cooperative Hit by Cyberattack Linked to Ransomware Group
New Cooperative said it was hit with a cyberattack that security researchers are linking to BlackMatter, which the researchers said demanded $5.9 million to unlock the organization’s data.
The Wall Street Journal · 11 ore
Ekspertët e INSTAT: Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi
Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit – thotë një studim i ekspertëve të INSTAT, Elma Çali dhe Sokrat Palushi, që nuk përfaqëson qëndrimin zyrtar të institucionit. Ekspertët vunë në dukje se Shqipëria, deri në...
Revista Monitor · 11 ore
Qeveria teston emetimin e një obligacioni 15-vjeçar më 8 nëntor
Ministria e Financave ka planifikuar të testojë tregun e letrave me vlerë, duke emetuar një obligacion 15-vjeçar për shërbimin e borxhit të brendshëm. Sipas burimeve zyrtare të Ministrisë së Financave, ankandi do të hapet më datë 8 nëntor 2021, ku fillimisht synohet sigurimi i një vlerë prej 1 miliard lekësh. Afati më i gjatë i ...
Revista Monitor · 11 ore
Operatorët celularë po garojnë me paketat “pa limit” … por që kanë disa limite
Tregu i komunikimeve të lëvizshme ka hyrë në një fazë të re të ashpërsimit të konkurrencës mes tre operatorëve pjesëmarrës. Koncepti më i ri që po promovohet me bujë duke filluar që nga ky muaj nga të tre operatorët njëkohësisht është ai unlimited (pa limit). Promocioni i operatorëve i prezanton këto plane si produkte që
Revista Monitor · 11 ore
Netflix and Apple Finally Broke Old TV at This Year's Emmys
Prestige cable used to thrive against the biggest streaming services, but big wins by “The Queen’s Gambit,” “The Crown” and “Ted Lasso” at the Emmys show how much has changed.
The Wall Street Journal · 11 ore
UK poultry producers take emergency measures as gas shortage intensifies
Industry in talks with government about reviving CO2 production as soft drinks makers issue appeal
Financial Times · 12 ore
GM to Replace Batteries in Recalled Chevy Bolts
Dealerships are scheduled in mid-October to begin fixing Chevrolet Bolts that were recalled for fire risk, although many owners of the electric car likely will have to wait months.
The Wall Street Journal · 12 ore
Coinbase Won't Offer Lending Product Questioned by SEC
The company had planned to add a product that would have allowed customers holding a digital token called USD Coin to earn interest by lending it to other cryptocurrency traders.
The Wall Street Journal · 12 ore
Defektet e programit të qeverisë Rama/ Ekspertët: Nuk zgjidh problemet. Nuk tregon si do rritet ekonomia
Programi i qeverisë “Rama 3” nuk adreson problemet reale të ekonomisë shqiptare e as nuk identifikon burimet e rritjes.
Top Channel · 15 ore
iOS 15 Is Here: The iPhone Software Update's Small Tricks Make Big Difference
Apple just released the latest iOS. It doesn’t bring a big visual overhaul, but new tools like weather notifications, a Focus mode and Live Text photo scanning make everyday use easier.
The Wall Street Journal · 15 ore
Pfizer, BioNTech Say Vaccine Is Safe for Young Children
The companies said the Covid-19 vaccine generated levels of antibodies that were similar to those of younger adults. Pfizer will seek emergency use authorization in the U.S. as early as the end of the month.
The Wall Street Journal · 16 ore
COVID19/ Humbin jetën 7 persona, regjistrohen 451 raste të reja
Në 24 orët e fundit janë kryer 4081 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 451 qytetarë. Rastet janë në këto bashki: 227 raste në Tiranë, 38 në Fier, 31 në Durrës, 21 në Korçë, 17 në Berat, 12 në Sarandë, nga 11 raste në Shkodër, Kavajë, 10 në Pogradec, 9 në Pukë,
Revista Monitor · 16 ore
Raporti i Eurostat, PD: Shëndetësia falas, dështimi më i madh i Ramës
Shqiptarja · 16 ore
Spread Btp-Bund: chiude in rialzo a 103,4 punti
Il rendimento del decennale italiano in calo allo 0,71%
ANSA · 16 ore
Borsa: l'Europa chiude tutta in rosso
Francoforte (-2,3%), Parigi (-1,7%), Londra (-0,7%)
ANSA · 16 ore
Borsa: Milano chiude in forte calo (-2,5%)
Il Ftse Mib a 25.048 punti
ANSA · 17 ore
Eurostat: 13.5% e shqiptarëve s'plotësojnë nevojat për ekzaminim mjekësor, janë të shtrenjta, më e larta në Europë! PD: Shëndetësia falas, dështimi më i madh i Ramës
Eurostat, në raportin e saj, thotë se 13.5% e shqiptarëve vetë-deklaruan në vitin 2019 se ata nuk kanë mundësi që të plotësojnë nevojat për ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta. Pas këtij raporti ka reaguar edhe Partia Demokratike, e cila...
Shqiptarja · 17 ore
Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar
Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë sterlina në paga sezonin e kaluar – shkruan Daily Mail të dielën – dhe kjo është vetëm kostoja direkte e lojtarëve të pezulluar në sezonin 2020-21. 70 futbollistë të ekipit të parë në Premier League kanë qëndruar ...
Revista Monitor · 17 ore
Climate change is a common enemy the US and China must fight together
Despite escalating tensions, it is in their self-interest to collaborate and reverse the existential threat to the planet
Financial Times · 17 ore
Xi Jinping Aims to Rein In Chinese Capitalism
Going well beyond curbing tech giants, he wants the Communist party to steer flows of money and set tighter limits on profit making, his speeches show and officials say. More turbulence for foreign businesses is likely.
The Wall Street Journal · 17 ore
Energia: S&P prevede aumento dei prezzi in Ue fino al 2023
In Italia più cara fino al 2025 a causa della carenza di offerta
ANSA · 18 ore
Bri:rialzo prezzi,rischio bolla per finanza sostenibile
Gruppo banche centrali, mercato di 35000 mld, serve monitoraggio
ANSA · 18 ore
Gas/fertiliser prices: supply chain flaws prompt turkey tizzy
Threat to UK Christmas dinners underscores the vulnerability of modern supply chains
Financial Times · 18 ore
Borsa: Milano resta in rosso (-2,5%), pesanti le banche
Male le auto, i petroliferi e il lusso
ANSA · 18 ore
Twitter to Pay $809.5 Million to Settle Securities Suit
The consolidated class-action securities lawsuit alleged the social-media company deliberately misled investors about user engagement in 2015.
The Wall Street Journal · 18 ore
“Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”
Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të dimë se kur përpjekjet tona rrisin interesin dhe aftësitë tona natyrore dhe kur ato thjesht janë më të përshtatshme për dikë tjetër   Mendoja se zhvillimi profesional nënkuptonte përmirësimin e dobësive të mia. Në fakt, një ...
Revista Monitor · 18 ore
Spread Btp-Bund: in lieve rialzo a 102,6 punti
Il rendimento del decennale italiano in calo allo 0,71%
ANSA · 18 ore
Borsa: male l'Europa con Wall Street aperta in calo
Perdite forti per banche e auto, male i petroliferi
ANSA · 18 ore
Inflacioni në gusht arrin 2.7% sipas metodologjisë së Eurostat, 0.3% më shumë se matjet kombëtare
Me matjet sipas metodës se Eurostat, inflacioni në vendin tonë ka rezultuar në muajin gusht 2.7% duke iu afruar objektivit të Bankës së Shqipërisë 3%. Matjet nga Eurostat regjistruan një rritje më të lartë të çmimeve në vendin tonë në krahasim me matjet nga metoda kombëtare e INSTAT që raportoi inflacion 2.4% në gusht. Sipas
BalkanWeb · 18 ore
Në pritje të masave mbështetëse, situatë e vështirë për prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve
Prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve po kalojnë një moment të vështirë, në pritje të masave të reja mbështetëse të prezantuara nga qeveria. Përshtatja e linjave të prodhimit drejt maskave dhe veshjeve mjekësore u arrit të realizohej nga një numër i ulët sipërmarrjesh, duke krijuar një ...
A2 CNN · 19 ore
TikTok, nën hetim në Europë për mënyrën se si i trajton të dhënat e fëmijëve
Hetimi është në duart e Garantuesit të Privatësisë në Irlandë, i cili do të shohë qartë trajtimin e informacioneve të fëmijëve nën 13 vjeç   Probleme me privatësinë për TikTok. Garantuesi irlandez – Irish Data Protection Commission – po zhvillon dy hetime që lidhen me sigurinë e të dhënave të ndara me aplikacionin, në veçanti ...
Revista Monitor · 19 ore
Apel bizneseve të mëdha – Veliaj: Kompanitë që kanë në punë mbi 20 nëna, të hapin çerdhe dhe kopsht
Kryebashkiaku Erion Veliaj u ka bërë apel biznesve të mëdha që kanë të punësuar mbi 20 nëna që t’i bashkohen nismës për hapjen e një çerdheje dhe kopshti, duke qenë se kërkesat në publik janë tejet të larta. “Puna jone eshte e pamjaftueshme nese nuk na mbeshtet biznesi privat. Cdo kompani qe ka 20 nena te konsideroje hapjen e nje... The post Apel b...
Scan · 19 ore
Të punësuarit paguan 90 milion USD më shumë – 8-mujori, Rriten të ardhurat nga kontributet
Të punësuarit në sektorin privat dhe në administratën shtetërore kanë derdhur afro 72.4 miliardë lekë kontribute të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore në 8 muajt e parë të vitit, ku masa për çdo të punësuar përcaktohet nga niveli i pagës.  Shifra ka një rritje të konsiderueshme në raport me 8-mujorin 2020, prej 9 miliardë lekësh apo 90 milionë d...
Scan · 19 ore
Covid 19, është imunizuar 73.3% e popullsisë – Akademia e Shkencave: Dozë përforcuese për personat mbi 60 vjeç dhe ata me sëmundje shoqëruese
Akademia e Shkencave ka publikuar të hënën studimin për koronavirusin ku  thuhet se deri më tani janë imunizuar 73.3% e popullsisë shqiptare, duke theksuar se nevojitet një dozë tjetër përforcuese e vaksinës për personat mbi 60 vjeç dhe ata me sëmundje shoqëruese. Akademia rekomandon gjithashtu vaksinimin e të rinjve mbi moshën 12 vjeç me vaksina t...
Scan · 19 ore
Shqiptarët të irrituar me shtrenjtimin e bukës: Importuesit e grurit, marrëveshje kartel, kujt i shërben Autoriteti i Konkurrencës?
Krahas shtrenjtimit të një pjese të mirë të shërbimeve dhe produkteve të tjera, familjet shqiptare janë duke u përballur me një rritje me 10-20 lekë të çmimit të bukës gjatë javëve të fundit. Buka është një ushqim i përhershëm në tavolinat shqiptare duke bërë që çdo ulje e apo rritje të çmimit të saj të
ABC News · 20 ore
Inflacioni në gusht arrin 2.7% sipas metodologjisë së Eurostat, 0.3% më shumë se matjet kombëtare
Me matjet sipas metodës se Eurostat, inflacioni në vendin tonë ka rezultuar në muajin gusht 2.7% duke ju afruar objektivit të Bankës së Shqipërisë 3%. Matjet nga Eurostat regjistruan një rritje më të lartë të çmimeve në vendin tonë në krahasim me matjet nga metoda kombëtare e INSTAT që raportoi inflacion 2.4% në gusht. Sipas
Revista Monitor · 20 ore
Petrolio: in forte calo a New York con dollaro forte, -2,8%
Quotazioni scendono a 69,96 dollari in attesa della Fed
ANSA · 20 ore
Cavalli cerca il rilancio con grattacielo di lusso a Dubai
Brand torna a sfilate dopo tre anni, punta a pareggio nel 2023
ANSA · 20 ore
Boris Johnson claims Mark Rutte offered to mediate over NI protocol
Dutch diplomats dispute suggestion their prime minister is willing to step in to ease Brexit deal tensions
Financial Times · 20 ore
Borsa: Milano (-2,7%) amplia calo, banche in profondo rosso
Scivolano anche energia e auto. Spread Btp-Bund stabile a 102
ANSA · 20 ore
Ministria e jashtme njoftim për qytetarët që do të udhëtojnë drejt Zvicrës – Ja rregullat që kanë hyrë në fuqi
Nëpërmjet një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka bërë me dije se duke filluar nga sot, data 20 shtator 2021, Qeveria Zvicerane ka vendosur rregulla të reja për hyrjet në këtë shtet. Më konkretisht: Të vaksinuarit ose të shëruarit duhet: Të plotësojnë formularin për hyrje në Zvicër: https://swissplf....
Scan · 20 ore
Borsa: Europa in rosso attende Wall Street, Milano -2,4%
Future statunitensi in forte calo. L'euro debole sul dollaro
ANSA · 21 ore
US vs China — part two
While both countries have leaders who give lip service to tackling inequality, I have doubts about any progress
Financial Times · 21 ore
CVS Makes Hiring Push Amid Worker Shortage, Demand for Vaccines
The largest U.S. pharmacy chain by stores said it plans to add 25,000 employees this week in a single-day hiring spree to prepare for a potential surge in demand for Covid-19 booster shots.
The Wall Street Journal · 21 ore
Borsa: Milano scivola con Europa, pesanti le banche
Giù anche auto e l'energia. Spread Btp-Bund stabile a 102 punti
ANSA · 22 ore
Lavoro: nel II trimestre +394 mila contratti a termine su anno
I dati nel rapporto Istat, Ministero, Inps, Inail e Anpal
ANSA · 22 ore
The challenges for China’s CPTPP membership bid
It might have a case on economic grounds to join, but Beijing’s diplomacy of late has created many political obstacles
Financial Times · 22 ore
Borsa: Europa al livello più basso in due mesi
Analisti si attendono solo una lieve correzione
ANSA · 22 ore
Gkn: accolto ricorso Fiom, lettera licenziamenti revocata
Da azienda comportamento antisindacale, impedita interlocuzione
ANSA · 22 ore
Borsa: Europa pesante con banche e auto, Milano -2,1%
Scivola energia con prezzo petrolio. Giù euro su dollaro
ANSA · 22 ore
FirstFT: Canada goes to the polls
Trudeau faces moment of truth, Evergrande contagion spreads and The Crown takes the Emmy honours
Financial Times · 22 ore
Republicans Find Message to Reduce Spending a Tough Sell
Republicans want to bring back the tea-party movement’s anti-spending zeal. For many voters, the issue is “on the back burner.”
The Wall Street Journal · 23 ore
Borsa: Milano scivola con le banche, Eni giù con cedola
A Piazza Affari avanza Mediaset. Spread Btp e Bund a 102 punti
ANSA · 23 ore
Cimolai Architectural si aggiudica commessa 10mln in Belgio
Lavori per rivestimenti metallici e vetrati stazione di Mons
ANSA · 23 ore
Brembo spegne 800 candeline in Formula 1
Nel 1975 prima fornitura dischi in ghisa per la scuderia Ferrari
ANSA · 23 ore
Casa: Istat, +1,7% prezzi in secondo trimestre 2021
Crescita legata ad impennata delle compravendite
ANSA · 24 ore
13.5% e shqiptarëve nuk plotësojnë nevojat për ekzaminim mjekësor pasi janë të shtrenjta, ja shifrat e Eurostat
13.5% e shqiptarëve vetë-deklaruan në vitin 2019 se ata nuk kanë mundësi që të plotësojnë nevojat për ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta. Shifrat...
Panorama · 1 dite
The Merkel era in charts: what changed in Germany?
Germans are richer, women have more jobs, but the country failed to prepare for a greener, digital future
Financial Times · 1 dite
China must win over Canada and Australia before trade pact talks can start
Beijing says application to join the CPTPP shows commitment to financial reform but hurdles await
Financial Times · 1 dite
Njohësit e ekonomisë: Rritja ekonomike është e pamjaftueshme, me punësim dhe investime jemi shumë keq
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka deklaruar se parashikimet e Bankës Qendrore të Kosovës janë që norma e rritjes ekonomike për sivjet të jetë 6.6 përqind.
Lajmi.net · 2 dite
A week of elections, for better or worse
Plus a lesser-known pandemic beneficiary and some big monetary policy meetings
Financial Times · 2 dite
Ndal rritjes së borxhit publik! Ekspertët: Ekzistojnë mënyra efektive për ta ulur
Shqipëria ka arritur në nivele historike të borxhit publik. Dy fatkeqësitë natyrore, si tërmeti dhe pandemia kanë ndikuar ndjeshëm në përkeqësimin e këtij indikatori.
Top Channel · 2 dite
Vaccinations Boost the Global Economy, but May Not Cure It Alone
The Delta variant’s spread shows how Covid-19 can continue to slow economic growth even as governments push to get more people vaccinated.
The Wall Street Journal · 2 dite
Forget the ‘she-cession’ — women will redefine the labour market
Technological and societal shifts mean that the future of work will change for everyone
Financial Times · 2 dite
Energy prices will push up inflation across Europe, economists warn
Higher bills will hurt consumers and threaten the region’s post-pandemic economic recovery
Financial Times · 2 dite
How to make sense of the inflation data
Surveys of expectations suggest price rises are broadening
Financial Times · 2 dite
How will markets respond to prospect of Fed tapering?
Market Questions is the FT’s guide to the week ahead
Financial Times · 2 dite
Federal Reserve expected to offer clues on stimulus taper timeline
FOMC meeting will also reveal forecasts on when interest rates begin to rise
Financial Times · 2 dite
Ekonomia shqiptare do rritet 4.5% këtë vit, më e ulët se norma mesatare për Ballkanin
Një valë tjetër pandemike mund të ndikojë rëndë në kushtet e udhëtimit ndërkombëtar dhe kërkesën e jashtme për produktet shqiptare, pasi më shumë se 75% e eksporteve shqiptare janë të destinuara për tregjet e BE-së. Gjithashtu mund të ndërpresë rimëkëmbjen e flukseve të dërgesave të emigrantëve, të cilat janë një burim i rëndësishëm i të ...
ABC News · 2 dite
Zv.presidenti i BERZH: Ekonomia shqiptare do rritet 4.5% këtë vit, më e ulët se norma mesatare për Ballkanin Perëndimor
Një valë tjetër pandemike mund të ndikojë rëndë në kushtet e udhëtimit ndërkombëtar dhe kërkesën e jashtme për produktet shqiptare, pasi më shumë se 75% e eksporteve shqiptare janë të destinuara për tregjet e BE-së.
Shqiptarja · 2 dite
Ndërmarrjet Publike borxh deri në fyt: 89,3 milionë euro detyrime afatshkurtra dhe 80,3 milionë euro detyrime afatgjata
Ndërmarrjet Publike në Kosovë kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë cak i strehimit të militanteve partiake nga pushtetet, fillimisht duke u ‘kapur’ nëpërmjet bordeve për të kaluar tek strukturat tjera.
Lajmi.net · 3 dite
Argentina’s Cristina Fernández forces weakened president into reshuffle
Alberto Fernández sacrifices cabinet chief after heavy defeat in midterm primaries
Financial Times · 3 dite
Keqmenaxhimi që po shkakton humbje: Bien të hyrat buxhetore shkaku i masave të qeverisë
Masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19, që janë marrë nga Qeveria prej 30 gushtit e të cilat janë në fuqi deri më 26 shtator, pritet të ndikojnë në rënien e qarkullimit të bizneseve dhe në uljen e të hyrave buxhetore.
Lajmi.net · 3 dite
Gushti uli eksportet dhe importet/ Në 8 muajt e parë u shitën minerale dhe energji. Ranë tekstilet dhe këpucët
Shqipëria ka pasur ulje të importeve dhe eksporteve gjatë muajit gusht. Ndryshe nga “bumi” që vendi ynë pësoi gjatë muajve prill dhe maj, duket se sezoni veror ka ardhur në rënie graduale sa i përket vlerës së mallrave në tregtinë e jashtme.
Top Channel · 3 dite
World Bank inquiry finds IMF chief pushed staff to boost China rankings
Georgieva ‘fundamentally’ disagrees with claims dating from her time as CEO of global lender
Financial Times · 4 dite
European bonds slip on prospect of inflation hitting 2% by 2025
German and Italian yields edge up on ECB modelling as traders price in chance of earlier rate rise
Financial Times · 4 dite
Investimi në patundshmëri pa ndikim afatgjatë në ekonomi
Nga 230 milionë euro investime të huaja direkte në Kosovë brenda gjashtëmujorit të parë të këtij viti, 142 milionë kanë shkuar në sektorin e patundshmërisë.
Lajmi.net · 4 dite
Rënia e pazakontë e euros, tregun nën presionin e sasisë së madhe të valutës
Euro ka mbyllur javën me zhvlerësimin më të fortë kundrejt lekut, që prej kulmit të sezonit veror, teksa ka zbritur nën nivelin e 121.3 lekëve. Sipas të dhënave të detajuara të Bankës së Shqipërisë, shqiptarët mund të shesin apo thyejnë një euro mesatarisht për 121.09
A2 CNN · 4 dite
Rriten çmimet e produkteve të shportës dhe perimeve/ Qytetarët: S’i përballojmë dot, qeveria të rrisë pagat e pensionet
TIRANË Një sërë produktesh të shportës ushqimore kanë shënuar këtë muaj rritje të çmimit me disa lekë. Vaji, mielli, orizi, sheqeri apo edhe qumështi dhe nënproduktet e tij në markete e tregje gjenden me çmim 10 deri ne 20 lekë më shumë. Kjo rritje e çmimit ka shqetësuar konsumatorët të cilët kërkojnë që qeveria të
BalkanWeb · 4 dite
Miroslav Lajçak takon përfaqësuesit e sektorit privat në Kosovë
Komuniteti i biznesit është shumë i rëndësishëm për stabilitetin politik dhe publik, bizneset në Kosovë ndajnë dëshirën për të ecur përpara dhe larg status quos. Bashkëpunimi ekonomik rajonal mund të përmirësojë shumë gjendjen aktuale ekonomike në vend. Kjo u tha gjatë takimit me Delegatin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav La...
Lajmi.net · 4 dite
Premtimet e programit qeverisës, “të parealizueshme pa një reformë të thellë”
Programi qeverisës i socialistëve premton shumë, por nuk tregon rrugën se si do të realizohen objektivat ambiciozë si rritje ekonomike me 4.5% në vit, ulja e borxhit publik nën 60%, apo rritja e të ardhurave të shqiptarëve me 20%. Për ekspertin Eduart Gjokutaj, premtimet vijnë
A2 CNN · 4 dite
Programi i Qeverisë ‘Rama 3’/ Zv.kryeministri jep detajet si do bëhet rritja e pagave! Ja çfarë pritet në fund të muajit shtator
MARIGLEN KUME/ Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj ka shpjeguar me detaje se si do të realizohet rritja e pagave gjatë këtij mandatit të tretë qeverisës. Në fjalën e...
Panorama · 4 dite
Tregtia elektronike me rritje të vazhdueshme
Përderisa industria e tregtisë elektronike përballet me shumë sfida që kanë të bëjnë me shërbimin ndaj klientit, shitjet dhe klimën ligjore, ajo përbënë një industri gjithnjë në rritje në Kosovë me shumë potencial për t'u bërë normalja e re e shitjeve. Kjo u tha gjatë diskutimit në tryezën e rrumbullakët mbi tendencat e tregtisë elektronike në Koso...
Lajmi.net · 4 dite
Rizvanolli flet për marrëveshjen me Maqedoninë e Veriut: S’vendosim për gazsjellësin pa e ditur koston
Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli në një konferencë për medie ka dhënë detaje për marrëveshjen e nënshkruar të enjten me Maqedoninë e Veriut.
Lajmi.net · 4 dite
Vazhdon rritja e çmimeve të konsumit në Kosovë
Nëse në vitin 2019 një konsumator do të blinte 1 kg miell gruri, 1 lit vaj, 1 kg djathë si dhe 30 copë vezë, me një mesatare të çmimeve do t’i nevojiteshin 8 Euro e 66 cent. Një vit më pas, në 2020, të njejtëve për po të njejtat produkte do t’iu duheshin 8 Euro e 94 cent, pra 0.28 cent më shumë. E këto çmime vazhduan të rriten edhe më tej në vitin...
Lajmi.net · 4 dite
Konsumi këtë vit, nga shkurti në maj shpenzime rekord për barna, rriten blerjet e veshjeve e këpucëve
Konsumi ka shfaqur shenja gjallërimi në gjysmën e parë të këtij viti, pas tkurrjes së fortë të tij në të njëjtën periudhë të një viti më parë, për shkak të efekteve të karantinës që u ndërmor menjëherë për të frenuar pasojat e pandemisë. Sipas të dhënave të detajuara mujore të INSTAT, në mars dhe në
ABC News · 4 dite
Nga shkurti në maj shpenzime rekord për barna! Rriten blerjet e veshjeve e këpucëve
Sipas të dhënave të detajuara mujore të INSTAT, në mars dhe në prill të këtij viti, tregtia me pakicë në vend u rrit përkatësisht me 37.6% dhe 35.4% në raport me të njëjtët muaj të një viti më parë, kur pothuajse gjithçka ishte e mbyllur dhe s...
Shqiptarja · 4 dite
Shqiptarët mbajnë 4.9 miliardë euro në banka
Depozitat në euro në sektorin bankar shqiptar arritën në 4.9 miliardë euro në fund të muajit korrik. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se depozitat në monedhën europiane po vazhdojnë të rriten me ritme të larta edhe këtë vit. Me bazë vjetore, depozitat në euro janë zgjeruar me 11.7% krahasuar me të njëjtën periudhë ...
ABC News · 4 dite
Konsumi këtë vit/ Nga shkurti në maj shpenzime rekord për barna; Rriten blerjet e veshjeve e këpucëve
Konsumi ka shfaqur shenja gjallërimi në gjysmën e parë të këtij viti, pas tkurrjes së fortë të tij në të njëjtën periudhë të një viti më parë, për shkak të efekteve të karantinës që u ndërmor menjëherë për të frenuar pasojat e pandemisë. Sipas të dhënave të detajuara mujore të INSTAT, në mars dhe në
BalkanWeb · 4 dite
Nga shkurti në maj shpenzime rekord për barna, rriten blerjet e veshjeve e këpucëve
Konsumi ka shfaqur shenja gjallërimi në gjysmën e parë të këtij viti, pas tkurrjes së fortë të tij në të njëjtën periudhë të një viti më parë, për shkak të efekteve të karantinës që u ndërmor menjëherë për të frenuar pasojat e pandemisë. Sipas të dhënave të detajuara mujore të INSTAT, në mars dhe në
ABC News · 4 dite
Kosova vendi më i lirë për të jetuar – Zvicra vendi më i shtrenjtë në Evropë
Baza e të dhënave të Statistikave Botërore “Numbeo” ka publikuar raporte të përditësuara mbi koston e jetesës në vendet e botës, në lidhje me çmimet mesatare të artikujve ushqimorë dhe shërbimeve të tjera që paguajnë qytetarët çdo muaj.
Lajmi.net · 5 dite
Gastronomët kërcënuan me largimin e arkave, vjen reagimi nga ATK-ja
Vazhdimi i masave lidhur me pandemisë nga Qeveria edhe për dy javët e ardhshme ka shtyer gastronomët që përsëri të reagojnë. Këtë herë ata paralajmëruan largimin e arkave fiskale nga bizneset e tyre. Për këtë hap thonë se fushata elektorale është edhe një arsye më shumë.
Lajmi.net · 5 dite
“Rritja graduale e pagave do fillojë në korrik të 2022”- Zv/kryeministri: 40% për mësuesit dhe mjekët! 4500 banesa të reja individuale do të përfundojnë brenda vitit
Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj në fjalën e tij në Kuvend foli për programin e qeverisë dhe prioritetet kryesore në 4 vitet e ardhshme, por edhe...
Panorama · 5 dite
Shpallet tenderi për vazhdimin e rrugës Porto Romano
Tenderi për vijimin e  rrugës Porto Romano është shpallur ditën e sotme.
Top Channel · 5 dite
“Ulje e përvitshme e taksave të naftës”, Frida Krifca zbulon objektivat e Bujqësisë: Do të japim 50 milonë euro për fermerët!
Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, zbuloi nga foltorja e Kuvendit ditën e sotme objektivat në fushën e Bujqësisë nga ana e qeverisë gjatë mandatit 2021-2025...
Panorama · 5 dite
Pagat në Ballkanin Perëndimor, shqiptarët paguhen më pak se qytetarët e tjerë të rajonit
Paga mesatare në Shqipëri është më e ulët se në çdo vend tjetër të Ballkanit Perëndimor. Ajo çka merr një shqiptar është më pak se ajo që merr një qytetar në Serbi, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnjë-Hercegovinë, e madje Kosovë. Edhe paga minimale,
A2 CNN · 5 dite
Do rritet ekonomia, do ulet borxhi/ Premtimet ekonomike për mandatin e tretë
Ekonomia do të rimëkëmbet pas goditjes nga pandemia dhe do të njohë vetëm rritje.
Top Channel · 5 dite
Procesi i fiskalizimit, ministrja Ibrahimi: 53% e biznesit të vogël kanë nisur procedurat
Delina Ibrahimaj gjatë fjalës së saj në Kuvend tha se procesi i fiskalizimit është një ndër reformat më të mëdha në 10 vitet e fundit për Ministrinë e Financave.
Top Channel · 5 dite
Fiskalizimi/ Ministrja e Ekonomisë dhe Financave: Shqetësim biznesi i vogël, 53% kanë filluar procedurat. Gati për çdo ndryshim që procesi të finalizohet
Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj ka folur për procesin e fiskalizimit në Kuvend. Ibrahimaj thotë se fiskalizimi është një nga reformat më madhore të 10 viteve të fundit dhe qeveria është munduar që të ketë një qasje të kujdesshme. Po ashtu ajo thotë se biznesi i vogël ka qenë shqetësimi i vetëm, por
BalkanWeb · 5 dite
Programi për infrastrukturën, Shehu: Vazhdim i asaj që ka nisur para kësaj qeverie
Eksperti i financave dhe buxhetit, Sherefedin Shehu, analizoi për A2 CNN programin e qeverisë “Rama 3” sa i përket infrastrukturës, duke e cilësuar si “vazhdimi i asaj që ka nisur jo në 8 vitet e kësaj qeverie, por para kësaj qeverie”. “Kjo qeveri nuk ka përfunduar
A2 CNN · 5 dite
Kur do ketë rritje pensionesh? Rama: Ju lutem mos e quani premtim, sot mund t’ju jap vetëm fjalën. Do të varet nga…
Kryeministri Edi Rama është angazhuar për rritje të pensioneve në gjysmën e dytë të mandatit të tretë qeverisës. Shefi i qeverisë u kujdes të nënvizonte...
Panorama · 5 dite
Fondi për “Made in Albania”, Shkodra: Tallje me industrinë prodhuese, problem taksat vendore dhe eksportet
Futja në programin qeverisës e fondit prej 15 milionë eurosh për linjat e prodhimit “Made in Albania”, por në formën e një kredie, për sekretarin e Shoqatës së Prodhuesve Arben Shkodra, është absurditeti më i madh. Sipas tij, për transformimin e manifakturës duhet së pari
A2 CNN · 5 dite
Programi qeverisës i “Rama 3”, Sulçe: Rritja ekonomike, e realizueshme. Pikëpyetje mbi uljen e borxhit publik
Një ditë pas prezantimit të programit të qeverisës “Rama 3”, Producentja Ekzekutive e Biznesit në A2 CNN, Aurora Sulçe, deklaroi se në të ka tregues që janë të realizueshëm, duke sjellë shembullin e rritjes ekonomike. “Ka tregues që janë të realizueshëm, si rritja ekonomike, 4.5%. ...
A2 CNN · 5 dite
Programi qeverisës “Rama 3”, Shkodra: I përciptë, nuk ka reflektuar asnjë nga propozimet tona
Program i përciptë që nuk ka reflektuar asgjë nga diskutimet që sipërmarrësit kanë propozuar. Kështu e shikon sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Prodhuesve, Arben Shkodra, programin qeverisës të kabinetit “Rama 3”, të prezantuar një ditë më parë. Në studion e Ditari në A2 CNN, ...
A2 CNN · 5 dite
Si do mbështetet bujqësia në mandatin e tretë/ Qeveria jep 70 milionë euro për naftën e 0 TVSH për makineritë
Qeveria synon që me programin e saj t’i japë një dorë zhvillimit të bujqësisë, duke ofruar mbështetje financiare dhe lehtësi fiskale për këtë sektor....
Panorama · 5 dite
Rreziku nga pandemia/ Sejko: Sektori bankar lehtësoi rimëkëmbjen. Jo tërheqjes së nxituar të politikave stimuluese
Guvernatori Sejko mori pjesë në një tryezë të rrumbullakët të organizuar nga Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, e cila kishte në fokus...
Panorama · 5 dite
Tregtia me pakicë rritje vjetore me 9,9% në 3-mujorin e dyte prej kërkesës post -pandemike për mallra
Tregtia me pakicë në tremujorin e dytë të vitit 2021 u rrit me 9,9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhe të një viti më parë si rrjedhoje kërkesës post pandemike.
Top Channel · 5 dite
Tregtia me pakicë rritje vjetore me 9,9% në 3-mujorin e dyte prej kërkesës post-pandemike
Tregtia me pakicë në tremujorin e dytë të vitit 2021 u rrit me 9,9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhe të një viti më parë si rrjedhoje kërkesës post pandemike. Sipas të dhënave të INSTAT rritja erdhi nga artikujt jo-ushqimore si rrjedhojë e rikthimit blerjeve të munguara gjatë kufizimeve, ndërkohë që tregtia e
ABC News · 5 dite
Programi i qeverisë së re, Lazimi: Sfidat janë të njëjtat, por duhet të kishte objektiva konkretë
“Programi i qeverisë për 4 vitet e ardhshme është njëlloj përshkrimi i thelluar i një programi elektoral, të cilin kryeministri e ka shpallur deri diku edhe para zgjedhjeve. Sfidat janë të njëjtat, por duhet të kishte objektiva konkretë. Nëse dimë çfarë do bëjmë, nuk dimë
A2 CNN · 6 dite
Premtimet për biznesin, transformim nga fason në markat “Made in Albania”
Sipërmarrja shqiptare ka pritur gjatë për të mësuar se cili do të jetë vizioni i qeverisë për mbështetjen e biznesit në katërvjeçarin e ardhshëm. Prodhimi “Made in Albania”, bujqësia dhe turizmi, nxitur nga investime publike si rrugët, portet dhe aeroportet janë në fokus të programit ...
A2 CNN · 6 dite
Bujqësia ka më pak punëtorë/ Pagat e ulta dhe emigracioni larguan 29 mijë persona nga Bujqësia
Bujqësia po vuan mungesën e fuqisë punëtore. Punonjësit në këtë sektor u tkurrën me rreth 29.8 mijë persona në tremujorin e dytë të vitit, duke e çuar numrin e tyre në mbi 416 mijë të punësuar në fund te qershorit.
Top Channel · 6 dite
Projektet për infrastrukturën/ Për bujqësinë 216 milionë euro mbështetje financiare
Projektet infrastrukturore do të jenë një tjetër fokus i qeverisë Rama edhe në mandatin e tretë qeverisës, ku brenda këtij vitit pritet të nisin punimet për ndërtimin e Aeroportit të Vlorës si dhe të nënshkruhet kontrata për ndërtimin e atij të Sarandës që pritet t’i japë një hov të madh zhvillimit të turizmit.
Top Channel · 6 dite
Taksa progresive, do të ulet/ Premtohet rritja e pagës minimale në 40 mijë lekë në muaj
“Shqipëria 2030” është kjo motoja e mandatit të tretë të qeverisë Rama që vjen me një program të ri ekonomik me ndryshime në taksa e mbështetje për sektorë kyçë të ekonomisë.
Top Channel · 6 dite
Çmimet për konsum rriten, pagat dhe pensionet mbeten në vendnumëro
Shqiptarët, ndër popujt më të varfër në Rajon dhe Europë po paguajnë përherë edhe më shtrenjtë për ato çka konsumojnë. Frutat, perimet dhe zarzavatet janë ndër ato produkte, çmimet e të cilave kanë pësuar rritje me 25 për qind në 5 vitet e fundit. Nga
A2 CNN · 6 dite
“Rama 3”: Do rrisim pensionet çdo vit
Me programin e qeverisë “Rama 3” parashikohet rritja periodike e pensioneve në çdo vit. Qeveria zotohet që kjo praktikë do të kthehet në politikë permanente përtej indeksimit duke garantuar një rritje vjetore mbi 5% për çdo pensionist. Ndërkohë synohet zgjerimi i skemës së mbulimit të familjeve në nevojë duke rritur aksesin ndaj punësimit me shërbi...
ABC News · 6 dite
Bilgen Aldan, CEO e ALBtelecom e para grua në krye të Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë
Bilgen Aldan, Drejtoresha e Përgjithshme e ALBtelecom është zgjedhur ditën e djeshme, gjatë takimit të Asamblesë së Përgjithshme, Kryetare e Bordit Ekzekutiv të Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë. Emërimi i Znj. Aldan shënon një moment historik për ICC Albania, duke u bërë gruaja e parë që kryeson këtë organizatë biznesi. Bilgen Aldan iu bashkua ALBt...
BalkanWeb · 6 dite
The Facebook Files: A Wall Street Journal Investigation
Facebook knows, in acute detail, that its platforms are riddled with flaws but hasn’t fixed them. That’s a key finding of a Journal series that launched this week, based on an array of internal company documents. Read all the stories here.
The Wall Street Journal · 6 dite
Administrata publike me 185 000 punonjës, numri më i lartë që nga 2002. Këtë vit 12 000 punësime më shumë se në 2020
TIRANË Të dhënat më të fundit të Institutit të Statistikave raportojnë se sektori publik në vend arriti në 185 mijë punonjës në fund të Qershorit 2021, me një rritje prej 12 mijë të punësuarish ose 7% në krahasim me Qershorin e vitit 2020. Kjo periudhë përkon me zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Një vit më parë
BalkanWeb · 6 dite
Rritje me 7%, administrata publike me 12 mijë vetë më shumë! Ja sa punonjës shtetëror ka në total
Rritet me 12 mijë numri i të punësuarve në shtet. Sipas një raporti të fundit të INSTAT në qershor të këtij viti, numri i...
Panorama · 6 dite
“Më shumë polakë, ukrainas dhe arabë”/ Turistët “pushtojnë” Shqipërinë në korrik-gusht, rriten 15% pasagjerët me charter
Korriku dhe gushti kanë shënuar një dyndje të turistëve të huaj përmes charterave në vend, duke tejkaluar ndjeshëm edhe nivelet e parapandemisë. Krahas hyrjeve të...
Panorama · 6 dite
Fitimet e transferuara jashtë për 6 mujorin I 2021 arrijnë rekordin e 14 viteve të fundit
Bizneset e huaja transferuan një shumë rekord fitimesh jashtë vendit në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, flukset dalëse në të ardhurat nga investimet kishin vlerën e 294 milionë eurove, në rritje me 14.4% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Vetëm gjatë tremujorit të dytë, ...
ABC News · 6 dite
Qeveria shton 12 mijë të punësuar të rinj në sektorin publik
Numri i të punësuarve në sektorin publik arriti në 185 mijë vetë në fund të qershorit, me një rritje dramatike prej 12 mijë vetësh ose 7% në krahasim me qershorin 2020, bëhet e ditur nga statistikat zyrtare të publikuara nga Instituti i Statistikave. Një vit më parë, të punësuarit në shtet ishin 173 mijë vetë
ABC News · 7 dite
Gazheli: Reformat dhe mirëadministrimi, të ardhurat arritën rekord historik në gusht
“Reformat e ndërmara në funksion të lehtësimit të tregtisë dhe mbikëqyrjes efektive, mirëadministrimi, përmirësimi i klimës së biznesit, ulja e kohës së zhdoganimit, respektimi i metodologjisë së vlerësimit doganor, janë faktorët që kanë ndikuar që rritja e të ardhurave doganore për muajin gusht 2021 dhe periudhën 8-mujore të shënojnë rekord ...
BalkanWeb · 7 dite
Lista e Moneyval/ PD: Shqipëria bie me 28 vende, është parajsa e pastrimit të parave në Europë!
Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku duke iu referuar Listës së MONEYVAL, që është një mekanizëm i përhershëm i Këshillit të Europës që ka...
Panorama · 7 dite
Të ardhurat nga doganat arrijnë rekord historik në gusht, nga rritja e importeve, çmimeve dhe konsumit të karburanteve
Rritja e të ardhurave doganore për muajin gusht 2021 dhe periudhën 8-mujore kanë shënuar rekord historik, sipas të dhënave të publikuara nga Doganat. Të ardhurat...
Panorama · 7 dite
Rritet rreziku i pastrimit të parave në vend në 2021
Rreziku për pastrim parash në vendin tonë është rritur në vitin 2021. Indeksi i Bazelit i publikuar këto ditë tregon se mes 110 vendeve Shqipëria renditet e 72-ta me një nivel pikësh prej 5.72. Rreziku rezulton se është rritur teksa një vit më parë ishte e 44-ta me një nivel pikësh prej 5.69. Në një
ABC News · 7 dite
Të ardhurat nga doganat arrijnë rekord historik në gusht, nga rritja e importeve, çmimeve dhe konsumit të karburanteve
Rritja e të ardhurave doganore për muajin gusht 2021 dhe periudhën 8-mujore kanë shënuar rekord historik, sipas të dhënave të publikuara nga Doganat. Të ardhurat doganore në muajin Gusht 2021 janë realizuar në masën 17.3 miliardë lek me një tejkalim prej 18% nga të ardhurat e planifikuara(14.7 miliardë lek) ose rreth 2.6 miliardë lek (rreth ...
BalkanWeb · 7 dite
Të ardhurat nga doganat arrijnë rekord historik në gusht, nga rritja e importeve, çmimeve dhe konsumit të karburanteve
Rritja e të ardhurave doganore për muajin gusht 2021 dhe periudhën 8-mujore kanë shënuar rekord historik, sipas të dhënave të publikuara nga Doganat
Shqiptarja · 7 dite
Indeksi i Bazelit: Rritet rreziku i pastrimit të parave në Shqipëri për vitin 2021
Rreziku për pastrim parash në vendin tonë është rritur në vitin 2021. Indeksi i Bazelit i publikuar këto ditë tregon se mes 110 vendeve Shqipëria renditet e 72-ta me një nivel pikësh prej 5.72. Rreziku rezulton se është rritur teksa një vit më parë ishte e 44-ta me një nivel pikësh prej 5.69. Në një
BalkanWeb · 7 dite
Rritet rreziku i pastrimit të parave në vend në 2021, sipas Indeksit të Bazelit
Rreziku për pastrim parash në vendin tonë është rritur në vitin 2021.
Shqiptarja · 7 dite
Performanca e buxhetit, tejkalohen të ardhurat, por pak investime publike
Tejkalim i planit tek të ardhurat, por hezitim tek investimet publike që prej zgjedhjeve. Kjo është tabloja që paraqesin të dhënat e Ministrisë së Financave për performancën fiskale të 8 muajve të parë të vitit. 324 miliardë lekë janë mbledhur në arkën e shtetit për
A2 CNN · 8 dite
Balluku në Samitin Hekurudhor të Ministrave të Ballkanit Perëndimor: Projekte të rëndësishme për lidhjen me vendet e rajonit
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku mori pjesë në Samitin Hekurudhor të Ministrave të Transportit të Ballkanit Perëndimor, mbajtur në Beograd. Ky Samit, i organizuar nga Banka Europiane e Investimeve dhe BERZH, kishte në fokus integrimin e rrjetit hekurudhor të vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Europian si dhe bash...
BalkanWeb · 8 dite
Borxhi tatimor, vështirësohen financat e biznesit, shtohen debitorët
Pandemia ka rënduar ndjeshëm aftësinë paguesve të bizneseve, duke rritur detyrimet e taksave të papaguara. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve liston 32,101 debitorë ndaj të cilëve është vendosur barra siguruese apo hipotekore, duke mos i lejuar këto biznese të bëjnë asnjë veprim me pasuritë e ...
A2 CNN · 8 dite
Serbia ia kalon edhe Shqipërisë, “pushton” Kosovën me mallra! Raporti: Mbi 70 marrëveshje tregtare të nënshkruara mes Tiranës e Prishtinës, gjysma ende të parealizuara
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka treguar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës. Serbia renditet e para nga...
Panorama · 8 dite
Përmbledhje e Performancës Paraprake 8 – Mujore të të Ardhurave dhe Shpenzimeve
Performanca paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën 8-mujore (Janar – Gusht 2021) reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve. Të ardhurat totale për 8-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 103 % të planit të 8-mujorit. Shpenzimet e përgjithshme publike, për 8-mujorin e vitit 2021, u realizuan ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 8 dite
Turistët e huaj sollën 167 milionë euro më pak se në 6 mujorin e parë të 2019 ! Shqiptarët 'kursyen' rreth 300 mln euro nga mbyllja e rrugëve
Ndonëse turizmi u gjallërua në gjysmën e parë të këtij viti, sërish ai mbetet nën nivelet e parakrizës
Shqiptarja · 8 dite
Trendet në ndërtim, kërkesë për cilësi, luks dhe prona në bregdet
Krizat e njëpasnjëshme të tërmetit dhe pandemisë kanë sjellë trende të reja në industrinë e ndërtimit. Nevoja për më shumë siguri, si nga ana konstruktive dhe nga ana shëndetësore, kanë sjellë një kërkesë të fortë në segmentin e luksit dhe vilave rezidenciale, sipas Sekretarit të ...
A2 CNN · 9 dite
Raporti i shifrave/ Serbia ia kalon edhe Shqipërisë, rikthehet të “pushtojë” Kosovën me mallra
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka treguar se Serbia kishte pjesëmarrjen më të madhe të importeve në tregun e Kosovës.  Serbia renditet e para...
Panorama · 9 dite
Investimet e huaja patën një rritje në gjysmën e parë të këtij viti në Shqipëri
Investimet e Huaja Direkte shënuan një rritje të lehtë në tremujorin e dytë të vitit. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se ato arritën në 234 milionë euro, 3 milionë euro më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të v...
Shqiptarja · 9 dite
Çmimet e frutave dhe perimeve, rritja e prodhimit nuk ul kostot për konsumatorët
Në thuajse çdo fushë të ekonomisë, Shqipëria blen 3-fish më shumë nga çfarë shet. Përjashtim bëjnë produktet bujqësore. Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, gjatë muajit korrik vendi eksportoi fruta, perime dhe zarzavate në vlerën e 877 milionë lekëve ndërsa importoi të njëjtat produkte ...
A2 CNN · 10 dite
Emigrantët po sjellin më shumë para në shtëpi, niveli më i lartë nga 2012-a
Në raport me janar-qershor të një viti më parë, kur vendi po vuante pasojat e pandemisë dhe mbylljes së Europës, remitancat janë rritur me 25%. Në krahasim me periudhën përkatëse normale të 2019-s, zgjerimi është më i lehtë, me rreth 2.2%.
Shqiptarja · 10 dite
Tregu i punës në pandemi, 36 mijë vende pune më pak, por administrata u fry
Efekti i pandemisë është ende i pranishëm në ekonomi, me dhjetëra mijëra vende pune më pak se përpara nisjes së krizës. Llogaritjet e INSTAT, që përfshijnë të dhënat e tatimeve, të vetëpunësuarit në bujqësi dhe ata të punësuar në të zezë, flasin për rreth 1
A2 CNN · 11 dite
Intesa Sanpaolo Bank Albania njofton emërimin e drejtorit të ri ekzekutiv, z.Alessandro D’Oria
Intesa Sanpaolo Bank Albania ka kënaqësinë të njoftojë se, z. Alessandro D’Oria është emëruar Drejtor i Përgjithshëm Ekzekutiv, duke filluar nga data 30 gusht 2021. Ky emërim u miratua në Mbledhjen e Bordit Ekzekutiv të Intesa Sanpaolo Bank Albania të organizuar më 20 prill 2021
A2 CNN · 12 dite
Rënia e besimit, Civici: Shqetësim për investitorët, marrin sinjale negative
Rënia e besimit të biznesit, që u konstatua në raportin e Dhomës Amerikane të Tregtisë është një lajm i keq për ekonominë, për shkak të sinjaleve negative që marrin investitorët vendas dhe të huaj. Eksperti Adrian Civici analizon se përveç ndikimit të pandemisë, klima e
A2 CNN · 12 dite
Alban Zusi: Rritja e çmimeve si pasojë e ndikimit nga tregu ndërkombëtar! Brenda muajit njerëzit do të kenë 20% më shumë shpenzime, të merren masa! Të hetohen abuzimet
Alban Zusi shprehet se çmimet janë rritur dhe kjo do të pasohet edhe me rritjen e të ardhurave por do të kalojë kohë dhe për këtë arsye shtresa në nevojë do të kenë probleme.
Shqiptarja · 12 dite
Intesa Sanpaolo Bank Albania njofton emërimin e Drejtorit të ri Ekzekutiv Alessandro d’Oria
Intesa Sanpaolo Bank Albania ka njoftuar sot se Alessandro D’Oria është emëruar Drejtor i Përgjithshëm Ekzekutiv, duke filluar nga data 30 gusht 2021. Ky emërim u miratua në Mbledhjen e Bordit Ekzekutiv të Intesa Sanpaolo Bank Albania të organizuar më 20 prill 2021 dhe Banka e Shqipëris&e...
Shqiptarja · 12 dite
Intesa Sanpaolo Bank Albania njofton emerimin e Drejtorit te ri Ekzekutiv z. Alessandro D’Oria
Intesa Sanpaolo Bank Albania ka kënaqësinë të njoftojë se, z. Alessandro D’Oria është emëruar Drejtor i Përgjithshëm Ekzekutiv, duke filluar nga data 30 gusht...
Panorama · 12 dite
“Pandemia, situata ekonomike drejt normalizimit”/ Guvernatori Sejko: Të përshpejtohen reformat strukturore
Me zbutjen e pasojave të pandemisë dhe normalizimin e treguesve ekonomikë, vëmendja duhet të orientohet drejt reformave strukturore. Këto reforma, vuri në dukje Guvernatori...
Panorama · 12 dite
Rritja e çmimeve të ushqimeve, kreu i Agrobiznesit: Pandemia, tërmeti dhe ulja e rimbursimit të TVSH-së për fermerët kanë ndikuar në rritjen e kostos së produkteve
Kreu i Agrobiznesit, Agim Rrapaj në një intervistë për Report Tv, thotë se tre janë faktorët që kanë ndikuar në rritjen e kostos së produkteve. Rrapaj tha se në fushën e rritjes së ushqimit kanë ndikuar  pandemia, tërmeti si dhe kushtet e motit, që nuk varen p...
Shqiptarja · 13 dite
BERZH akodon 70 milion euro mbështetje për Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike.
U nënshkrua në Tiranë mes Qeverisë Shqiptare dhe  Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Marrëveshja e Huasë dhe të Garancisë për të mbështetur Operatorin e Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. Për palën shqiptare Marrëveshja  u firmos nga Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe kreu i OSHEE, Ardian Çela, ndërsa për BERZH nga zv....
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 13 dite
Raporti i Dhomës amerikane të Tregtisë, reagon ambasadorja Yuri Kim: Gjykata të pastra dhe ndjekja e vazhdueshme ligjore e korrupsionit do të tërheqë më shumë investime
Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, ka reaguar pas publikimit të raportit të Dhomës Amerikane të Tregtisë, që tregonte për një rënie të besimit të biznesit në...
Panorama · 13 dite
Raporti i Dhomës Amerikane të Tregtisë/ Deputetja e zgjedhur e PD: Kriza më e thellë e besimit nga biznesi. Arsyet, taksat e larta që prodhojnë korrupsion dhe monopol e oligarki
Deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pas publikimit të raportit të Dhomës Amerikane të Tregtisë, e cila tregonte për një...
Panorama · 13 dite
“Shqipëria ka ende sfida për të kapërcyer me klimën e biznesit”/ Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Bashkëpunim me parlamentin e ri për të krijuar një faqe e të re
“Shqipëria ka ende sfida të mëdha për të kapërcyer me klimën e biznesit”. Kështu ka deklaruar Presidenti i AmCham, Enio Jaço në një reagim...
Panorama · 13 dite
“Sërish rënie e besimit të biznesit në Shqipëri”/ Dhoma Amerikane e Tregtisë: Qeveria duhet të rishikojë taksat, të heqë dorë nga shumë burokraci. Janë krijuar monopole në çdo sektor. Pa ndërhyrje joformale…
Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin Vjetor për vitin 2020, ku regjistrohet përsëri një rënie me 0.5 për qind e besimit të biznesit...
Panorama · 13 dite
Raporti i Dhomës Amerikane të Tregtisë për biznesin, Kim: Gjykatat e pastra dhe zgjidhje të çështjes së pronësisë do përthith investimet amerikane
Shqiptarja · 13 dite
Raporti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Tabaku: Kriza e besimit nga biznesi pasojë e taksave të larta dhe ekonomisë së komanduar nga monopoli dhe oligarkët
Shqiptarja · 13 dite
Ndikimi i pandemisë, situatë e paqartë për tregtinë, operatorët po punojnë me dy skenarë
Pandemia e COVID 19 po mban të paraqartë situatën në sektorin e tregtisë, pas një ecurie të mirë gjatë periudhës së verës. Operatorët e tregut po punojnë me dy skenarë, duke marrë parasysh edhe një shtrëngim të mundshëm të kufizimeve të orareve, cka do të
A2 CNN · 13 dite
Raporti/Dhoma Amerikane e Tregtisë: Ka rënë besimi i biznesit, duhet dialog! Fenomenet gërryese po mbajnë peng përparimin e vendit! Kim: Sundimi i ligjit do përthith investimet amerikane
Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço theksoi se për kthimin e besimit te bizneseve duhet dialog pasi ka shumë sfida për të kapërcyer përpara. Jaço sheh të nevojshmë një aksion të përbashkët të të gjithë aktorëve kundë...
Shqiptarja · 13 dite
Në rënie besimi i biznesit, Indeksi i dhomës Amerikane: Ndikoi pandemia dhe progresi i ulët
Besimi i biznesit tek ekonomia ka rënë. Shkak është bërë ndikimi i pandemisë së Covid-19 dhe progresi më i ulët se sa pritej në treguesit kryesorë. Është ky përfundimi i edicionit të 9 të Indeksit të Besimit, publikuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, një raport
A2 CNN · 13 dite
Shqiptarët blejnë më shtrenjtë! INSTAT: Rriten çmimet e ushqimeve e pijeve jo alkoolike, 'kapërcejnë' zarzavatet
Produktet e shportës në Shqipëri kanë pësuar rritje të çmimeve, sipas Institutit të Statistikave. Rritjen më të madhe të çmimeve e kanë pësuar zarvazatet krahasuar me vitin 2020. Ekspertët thonë se rritja e cmimeve vjen si pasojë e informalitetit në p...
Shqiptarja · 13 dite
Zyra e Përmbarimores “Gentiana Madani” zhvillon ankandin për shitjen e pasurive
Zyra e Përmbarimores “Gentiana Madani”  njofton se më datë 17.09.2021 ora 16.00, në ambientet e saj do të zhvillohet Ankandi për shitjen e pasurive
Shqiptarja · 13 dite
“Po zhduket shtresa e mesme”/ Paralajmërimi i deputetes së zgjedhur të PD: E keqja do rritet, buxheti s’ka më para për t’ia hedhur ekonomisë, qytetarët…
Deputetja e zgjedhur e Partisë Demokratike, duke iu referuar të dhënave të INSTAT për pagat dhe rritjen e çmimeve të apartamenteve në kryeqytet, thotë...
Panorama · 13 dite
Të dhënat e Eurostat/ Shqipëria, shteti që shpenzon më shumë për bukë në Europë dhe e ka më të shtrenjtën në raport me të ardhurat
Shqipëria, një nga shtetet më të varfra të Europës, renditet si vendi, ku banorët e saj shpenzojnë më shumë për bukë dhe drithëra në...
Panorama · 13 dite
'Le të na e presin bukën, mos të hamë fare', qytetarët në Vlorë të indinjuar me rritjen e çmimit: Është e papërballueshme, pensioni s'na del as për ilaçe
Shqiptarja · 14 dite
Bumi i ndërtimit larg tkurrjes, tërmeti dhe pandemia nxitën kërkesën
Pas një cikli rritës, gjithmonë vjen rënia. Por ndërtuesit shprehen se nuk ka mbërritur ende ky moment, për shkak të kërkesës në rritje të vazhdueshme, edhe në pandemi. Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës së Ndërtuesve të Shqipërisë, Arben Dervishi, komenton bumin e lejeve të ndërtimit ...
A2 CNN · 14 dite
Shtrenjtohet buka, çmimi rritet me 10 lekë nga disa furra. Shkak, mungesa e grurit
Çmimi i bukës në vend, ndonëse jo në të gjitha furrat, ka pësuar një rritje me 10 lekë në ditët e fundit. Rritja me 14% ka ardhur si reaksion zinxhir që nis nga importi i grurit dhe miellit, te prodhimi e më pas tregtimi.  Importuesit
A2 CNN · 14 dite
Rritet në treg çmimi i miellit, shtrenjtohet edhe buka me 10%! Qytetarët: 20 lekë më shumë! Përpunuesit: S’ka grurë nga jashtë
Çmimi i bukës në nëpër furra është rritur me 10 deri në 20 lekë nga java e kaluar. Shkak për këtë është bërë shtrenjtimi i miellit, si pasojë e mungesës së grurit që importojnë nga jashtë. Përpunuesit e miellit paralajmërojn&eum...
Shqiptarja · 14 dite
Besimi në ekonomi, ndërtimi e individët optimistë, industria paralajmëron
Besimi i bizneseve dhe individëve tek ekonomia u rrit lehtë gjatë muajit Gusht, nxitur nga kulmi i sezonit veror, por me një rrezik të ri në horizont dhe diferenca të theksuara ndërmjet degëve të ndryshme të sipërmarrjes. Sektori i shërbimeve, ku bëjnë pjesë hotelet, restorantet
A2 CNN · 14 dite
Në pritje të fondeve nga qeveria, rimëkëmbje e vështirë për prodhuesit e veshjeve
Larg niveleve të parakrizës, me fuqi punëtore të reduktuar dhe me shumë pasiguri në horizont. Kështu shfaqet gjendja këtë fillim vjeshte për prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve. Të dhënat e INSTAT për tregtinë e jashtme, tregojnë se vetëm për 7 muajt e parë të vitit,
A2 CNN · 14 dite
Periudha Janar-Korrik, zhdoganohen 1542 tonë cigare
Gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti u zhdoganuan 1542 tonë cigare. Doganat kanë raportuar se në 7 muajt e parë të këtij viti janë zhdoganuar...
Panorama · 14 dite
Fiskalizimi i transportit: Operatorët ende nuk kanë nisur procesin, kërkohet shtyrja e afatit
Transporti nuk është ende gati për t’u fiskalizuar. Ndonëse reforma ka hyrë në fazën e saj finale, përfaqësues nga transporti ndërqytetas kërkojnë shtyrjen e afateve. “E fundit është edhe kërkesa mbi çështjen e fiskalizimit që kemi dërguar para një jave. Duke qenë se të gjithë
A2 CNN · 15 dite
Në pritje të fondeve nga qeveria, rimëkëmbje e vështirë për prodhuesit e veshjeve
Larg niveleve të parakrizës, me fuqi punëtore të reduktuar dhe me shumë pasiguri në horizont. Kështu shfaqet gjendja këtë fillim vjeshte për prodhuesit e veshjeve dhe këpucëve. Të dhënat e INSTAT për tregtinë e jashtme, tregojnë se vetëm për 7 muajt e parë të vitit,
A2 CNN · 15 dite
Nga shitja me ankand tek dhënia me qira, çfarë ndodh me pasuritë e sekuestruara dhe kush i menaxhon ato. Ja lista me të gjitha pronat
Pasuritë e paluajtshme, por edhe paratë e sekuestruara nga operacionet policore mbikëqyren nga një organ i veçantë, në varësi të ministrit të Brendshme. Kjo...
Panorama · 15 dite
Përpunimi i kamionëve me mallra, CEFTA: Koha e pritjes në Shqipëri është më e larta e rajonit
Kamionët me mallra që hyjnë në Shqipëri përballen me kohën më të gjatë të pritjes në pikat doganore, krahasuar me 15 vendet e tjera që janë pjesë e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë për Vendet e Ballkanit Juglindor. Sipas të dhënave nga CEFTA, në qershor
A2 CNN · 18 dite
Situata me pandeminë, biznesi i druhet ashpërsimit të masave kufizuese
Bizneset i druhen masave të reja kufizuese që mund të vendosë në zbatim Komiteti Teknik i Ekspertëve, nisur nga shifrat e fundit të infektimeve. Pas vendimit të kësaj jave për shkurtimin e fashës së aktivitetit deri në orën 23:00, sektorët e tregtisë dhe shërbimeve shprehen
A2 CNN · 18 dite
Reforma e fiskalizimit, mbi 25,000 biznese të regjistruara
Faza e tretë e njëkohësisht ajo finale e fiskalizimit po shfaq një ecuri pozitive si në numrin e bizneseve që po aplikojnë ashtu edhe në numrin e faturave të lëshuara. Që nga 1 janari e deri më tani, numri i bizneseve të fiskalizuara ka arritur
A2 CNN · 18 dite
Emërimi i Ulsi Manjës, PD kujton dosjen e Dibrës: Vota e vjedhur përdoret si imunitet për krimet
Një ditë pas emërimit të Ulsi Manjës në krye të Ministrisë së Drejtësisë, deputeti i zgjedhur demokrat, Enkelejd Alibeaj, e konsideron cenim të besimit të institucioneve dhe provokim të shoqërisë shqiptare. Duke sjellë në vëmendje dosjen e përgjimeve në Dibër, ku është përfolur edhe Manja, ...
A2 CNN · 18 dite
“Normë interesi tavan për kreditë konsumatore”/ Do jetë e vlefshme vetëm për monedhën vendase, në fuqi në fillim të 2022
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë miratoi një ditë më parë ndryshimet në rregulloren “Për kredinë konsumatore dhe kredinë hipotekare”, që do të vendosin...
Panorama · 19 dite
MFE apel tatimpaguesve të bëhen pjesë e procesit të Fiskalizimit
Nga sot, datë 1 Shtator 2021 nis faza e tretë e Fiskalizimit,  bazuar në ligjin Nr.87/2019 “Për Faturën dhe Sistemin e Monitorimit të Qarkullimit”, i ndryshuar, ku transaksionet me para në dorë biznes-konsumator duhet të jenë të fiskalizuara.   Administrata Tatimore Shqiptare ka ngritur grupe punonjësish, të cilët do të vizitojnë subjektet në ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 20 dite
Udhëtimet drejt Italisë/ Ministria e Jashtme tregon rregullat e reja: Ja vaksinat që njeh shteti fqinj, çfarë duhet të kenë me vete shqiptarët që të shmangin karantinimin
Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka bërë të ditur rregullat e reja për qytetarët shqiptarë që duan të udhëtojnë drejt Italisë. Sipas MEPJ...
Panorama · 21 dite
INSTAT zbulon grupmoshat që udhëtojnë më shumë jashtë vendit, kryesojnë të rinjtë dhe 55-vjeçarët
Turizmi dhe udhëtimet kanë nisur të marrin një trajtë të mirëfilltë në Shqipëri gjatë dekadës së fundit. Heqja e vizave me Bashkimin Europian dhe ndryshimi...
Panorama · 21 dite
Shqipëria shpenzon 13.3 mld lekë për mbrojtjen, si krahasohet me shtetet e Europës
Shqipëria shpenzoi 13.3 miliardë lekë për mbrojtjen në vitin 2019, ose rreth 108 milionë euro, niveli më i lartë që nga viti 2007, kur...
Panorama · 22 dite
Transferimi i pensioneve dhe hapat që duhen ndjekur, ja si ndryshon skema e re
Lehtësohen procedurat për transferimin e pensioneve. Përmes një statusi në rrjetet sociale, ministrja e Financave, Anila Denaj, vë në dukje se aplikimet për transferimin e...
Panorama · 24 dite
Nga 1 shtatori nis faza finale e fiskalizimit, pse kontabilistët paralajmërojnë probleme të shumta me zbatimin
Nga 1 shtatori pritet të nisë fiskalizimi për biznesin e vogël. Faza e tretë konsiderohet më delikatja, për shkak të strukturës dhe numrit të...
Panorama · 24 dite
“Do i paguhen 120 milionë euro Becchettit”/ Jorida Tabaku lajmëron se gjoba ka filluar të arkëtohet. Shqiptarëve po u kushtojnë shtrenjtë korrupsioni dhe dështimet e këtij regjimi
Deputetja e zgjedhur e PD-së, Jorida Tabaku të enjten deklaroi se lufta personale e Edi Ramës me biznesmenin italian Francesco Becchetti do t’i kushtojë...
Panorama · 26 dite
Rimbursimi i barnave/ Rritja e sëmundjeve të rralla dhe diabetit shtojnë shpenzimet
Fondi i dhënë për rimbursimin e barnave pësoi rënie më 5 për qind në vitin 2019, por Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor pohoi...
Panorama · 26 dite
Shqiptarët po punojnë më pak në 2021/ Raporti i INSTAT: Vetëm 59% e popullsisë 15-64 vjeç janë të angazhuar me punë
Nga totali i popullsisë në moshe pune (15-64 vjeç) vetëm 59 për qind e tyre raportuan se punojnë, sipas të dhënave të INSTAT për...
Panorama · 28 dite
Zgjerohet deficiti i skemës së pensioneve/ Raporti i ISSH: Në 6 muaj u thellua me 26%. Shpenzimet nuk u mbuluan dot me të ardhurat
Ndonëse të ardhurat nga sigurimet shoqërore në 6-mujorin e parë ishin më rritje në krahasim me 2020, prej rritjes së normës së pagesës së...
Panorama · 29 dite
Pandemia nxit biznesin e bizhuterive të çmuara, importet u rritën me 200% në 6-mujor
Zotërimi i bizhuterive me vlerë ka marrë përmasa jo të zakonta, teksa tendenca për blerjen e tyre ka pësuar rritje të ndejshme në raport...
Panorama · 1 muaji
Nis rimëkëmbja e ekonomisë/ Ministria e Financave: Në 7 muajt e parë të këtij viti rriten të ardhurat, mblidhen 392 mln euro më shumë
Përshpejtimi i aktivitetit ekonomik ka rritur ndjeshëm të ardhurat buxhetore. Sipas të dhënave të ministrisë së Financave në 7-mujorin e parë të vitit kanë hyrë...
Panorama · 1 muaji
Përmbledhje e Performancës Paraprake 7 – Mujore të të Ardhurave dhe Shpenzimeve
Performanca paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën 7-mujore (Janar – Korrik 2021) reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve. Të ardhurat totale për 7-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 102 % të planit të 7-mujorit. Shpenzimet e përgjithshme publike, për 7-mujorin e vitit 2021, u realizuan...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 1 muaji
Projekti turistik në Gjirin e Kakomesë, reagon shoqëria “Riviera Kakome”: Ja e vërteta e pronësisë! Do investohen 70 milionë euro
Shoqëria "Riviera Kakome" ka paraqitur projektin e ndërtimi të një restori turistik në Gjirin e Kakomesë. Sipërmarrësi i njohur Luan Leka sëbashku me disa...
Panorama · 1 muaji
Si mund të merrni certifikatën e pronësisë? Artan Lame i bën thirrje banorëve: Mos u paraqitni nëpër zyra. Ju vjen me postë në shtëpi
Të gjitha ata banorë, të cilëve u ka dalë emri për të marrë certifikatën e pronësisë nuk duhet të paraqiten në zyrat e Kadastrës,...
Panorama · 1 muaji
Shqiptarët dembelë, përllogaritjet e INSTAT: Të shtatët në Evropë, popullsia jo aktive në tregun e punës pësoi rritje të ndjeshme
Shqipëria u rendit në mesin e vendeve e normën të lartë të popullsisë në moshë në punë që nuk aktivizohet në forcën e punës. Sipas...
Panorama · 1 muaji
Raporti i MF/ Gjysma e enteve publike kanë probleme me faturat! Kush janë tre institucionet që kanë vlerësimin më të ulët
MARIGLEN KUME/ Institucionet shtetërore, të cilat kanë kompetenca për të kryer prokurime apo tenderë, vijojnë të kenë probleme në zbatimin e ligjit dhe rregulloreve të...
Panorama · 1 muaji
SPECIALE/ Taksat e pazakonta në Shqipërinë e viteve ’20! Nga pagesa e luksit për qentë te tarifa e gjakut
Nga Kreshnik KUÇAJ Deri në mesin e viteve ’20, në Shqipëri taksat paguheshin kryesisht me mall, në mungesë edhe të një monedhe zyrtare. Me krijimin...
Panorama · 1 muaji
Gati tenderi 132 milionë euro për Unazën e Madhe. Ja sa do të kushtojnë tre kilometra rrugë
Autoriteti Rrugor Shqiptar ka gati procedurën tenderuese për ndërtimin e pjesës së mbetur të Unazës së Madhe, ndërkohë që sipas të dhënave të përpunuara...
Panorama · 1 muaji
Analiza në ‘DW’: Pse varësia e Europës nga Kina mund të bëhet shumë e rrezikshme
Me krizën e Coronës u shtuan në Europë zërat për një "autonomi strategjike" në produkte e furnizim. Komisioni Europian po bën planet përkatëse. Por...
Panorama · 1 muaji
Buxheti i shtetit, nën presionin e shlyerjes së borxheve. Ja sa u rritën kostot në 6-mujor
Buxheti i shtetit po vihet në presionin e kostove të larta të shërbimit të borxhit prej zgjerimit të pazakontë të stokut në dy vitet...
Panorama · 1 muaji
Analiza/ Si mund ta dëmtojnë ekonominë, plagët psikologjike të shkaktuara nga Covid-19
Cila do të jetë trashëgimia ekonomike e kësaj pandemie? FMN beson se PBB-ja e SHBA-sëdo të jetë më e madhe deri në fund të...
Panorama · 1 muaji
Anketa e Barometrit të Ballkanit/ Në Shqipëri, 38% e vendeve të lira të punës janë krijuar nga emigracioni
Vendet e lira të punës në vendin tonë, më shumë se sa nga zgjerimi i ekonomisë, janë krijuar nga hendeku i krijuar në forcën...
Panorama · 1 muaji
“Shifra të papërfillshme”, VOA: Rritja ekonomike në Shqipëri mes thellimit të deficcitit dhe borxheve! Ja problemi kryesor
Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve negative, që solli Pandemia Covid-19. Pjesën e parë të...
Panorama · 2 muaji
Një analizë e shkurtër financiare për largimin e fenomenit Lionel Messi nga Barcelona
NGA EDUARD ZALOSHNJA Michael Jordan, sipas revistes Forbes, ka akumuluar deri me sot 2.2 miliardë dollarë nga aktiviteti i tij sportiv. Por vetëm 4.5% te...
Panorama · 2 muaji
“Ekonomia u rrit me 5.5 për qind gjatë tremujorit të parë”/ Guvernatori Sejko: Pavarësisht përmirësimit, tregu i punës ka shfaqur një ecuri të plogësht
Ndërsa ekonomia po shkon drejt rikuperimit të plotë, çfarë mbetet në stanjacion është tregu i punës. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko, pas mbledhjes...
Panorama · 2 muaji
Euro nuk e ndal rënien, zbret në nivelin më të ulët nga shtatori 2019
Monedha e përbashkët nuk po e ndal rënien në tregun vendas, e ndikuar nga efektet sezonale që ushtrojnë presion për nënçmimin e saj gjithnjë...
Panorama · 2 muaji
S&P konfirmon vlerësimin në “B+” dhe perspektivën “të qëndrueshme”
Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Standard & Poor’s (S&P), në rishikimin më të fundit të saj (30 Korrik 2021), konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+”, si dhe me perspektivë “të qëndrueshme”. Agjencia vlerëson se ekonomia do të ringrihet gjatë këtij viti dhe  parashikon një rritje ekonomike prej 5% dhe se deri në fund të 2021 P...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
We’re Hiring A Data Editor
FiveThirtyEight is seeking an organized, process-savvy and detail-oriented Data Editor to empower some of our newsroom’s most ambitious work. This full-time role is an opportunity to apply your programming, analytical and creative powers to all stages of a story’s evolution, from conception to publication. In particular, the Data Editor will be res...
FiveThirtyEight · 2 muaji
Shërbimet online në Dogana, kursim kohe dhe kostoje për biznesin
Statusi i Operatorit Ekonomik të Autorizuar dhe aplikimi i shërbimeve online ofrojnë një sërë lehtësish për sipërmarrjet që zhvillojnë aktivitetin ekonomik në Shqipëri. Me qëllim promovimin e përfitimeve të statusit OEA dhe shërbimeve online për biznesin, Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm të Dog...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Përmbledhje e Performancës Paraprake 6 – Mujore të të Ardhurave dhe Shpenzimeve
Performanca paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën 6 mujore (Janar – Qershor 2021) reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve. Të ardhurat totale për 6-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 104 % të planit të 6-mujorit. Shpenzimet e përgjithshme publike, për 6-mujorin e vitit 2021, u realizua...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Ministrja Denaj merr pjesë në takimin për Dialogun Ekonomik dhe Financiar mes BE dhe Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, mori pjesë në Ministerialin  e Dialogut Ekonomik dhe Financiar mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë, ku morën pjesë krerët e Financave të këtyre vendeve. Ky Dialog bazohet në Programet e Reformave Ekonomike të përgatitura nga secili vend dhe të vlerësuar nga KE dhe BQE. Në fja...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Barazia gjinore, zhvillimet dhe prespektivat në Shqipëri
Fokus në strategjinë dhe në politikat mbështetëse të Qeverisë, si dhe disa efekte të para pozitive inkurajuese për të vijuar më tej     Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka në fokus të politikave të saj mbështetjen e grave nëpërmjet instrumentave të ndryshëm, sidomos në biznes dhe aksesin në financë. Sipas të dhënave të fundit të publik...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
Denaj në takimin e Ministrave të Ballkanit, të krijojmë një treg pune te qendrueshem dhe gjithëpërfshirës
Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj po merr pjesë në Takimin e Dytë Ministror të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor për Punësimin dhe Çështjet Sociale. Takimi zhvillohet nën kujdesin e Presidencës Sllovene të Këshillit të Bashkimit Evropian dhe organizohet në bashkëpunim me Komisionin Evropian. Papunësia e të rinjve është një ...
Ministria e Financës dhe Ekonomisë · 2 muaji
How The Pandemic Changed The Sex Work Industry
UPDATE (Aug. 25, 2021, 11:35 a.m.): When FiveThirtyEight published this video in July, longtime sex workers described their experiences with censorship across platforms in the past and told us it was only a matter of time before OnlyFans kicked them off the platform. On Aug. 19, OnlyFans announced that it would ban sexually explicit content. [̷
FiveThirtyEight · 3 muaji
Shqipëria dhe Kosova përballë problematikës së TVSH-së së munguar
Eduart Gjokutaj, Altax Në këto dy vite të fundit pandemia e Covid-19 ka marrë një përhapje të madhe në Shqipëri e Kosovë, ashtu si në gjithë ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë situatë ku ende ndikimi nga pandemia nuk është larguar duhet të rritet vëmendja ndaj boshllëkut tatimor, si një çështje që përfshin ...
Fjala.al · 3 muaji
Drejt një ekonomie të re që mund ta shikojmë në sy!
Eduart Gjokutaj
Fjala.al · 3 muaji
Politikat, dhe zhvillimi i sektorit monetar, finaciar dhe fiskal në Kosovë…
Nga Jakup Bellaqa Një rol të rëndesishëm në zhvillimin ekonomik ka lujtur dhe po vazhdon të luajë është sektori monetar i Kosovës, ku sipas të dhënave statistikore në vitin e kaluar ka pasur rritje për 236.8 milonë euro, ku kryesisht ka ndikuar aktiviteti i sektorit bankar dhe sektorit të sigurimeve që reflektohet sidomos në aktivitetin ...
Fjala.al · 3 muaji
Si u “pastruan” borxhet e komunizmit nga emetimi i Eurobondit
Shqipëria, nga KNER-i në tregun europian Nga Kreshnik KUÇAJ dhe pse para viteve ’90 Shqipëria e kishte të ndaluar në Kushtetutë marrjen e ndihmave apo kredive nga jashtë, pas viteve ’90, i është dashur të paguajë miliona dollarë borxhe të krijuara në periudhën e komunizmit. Borxhi i trashëguar arrinte vlerën e 657 milion dollarëve. Pjesa ...
Fjala.al · 3 muaji
Why Many Americans Can’t See The Wealth Gap Between White And Black America
In the last year and a quarter, the pandemic has served as a stark reminder of just how unequal America still is. But it also hasn’t been a “reminder” for everyone. Black Americans and other Americans of color didn’t have the luxury of forgetting that American society is unequal.  For Black Americans, in particular, the […]
FiveThirtyEight · 3 muaji
Me Himnin Kombëtar dhe portretin e Asdrenit/ Banka e Shqipërisë prezanton kartëmonedhën 10 mijë lekshe
Banka e Shqipërisë prezantoi ditën e sotme dy prerje të reja të kartëmonedhave shqiptare, të cilat dalin zyrtarisht në treg duke nisur nga 30 qershori i 2021. Në një konferencë për media, Guvernatori Gent Sejko tha se BSH prezanton sot prerjet e reja të 1 mijë lekëshit dhe 10 mijë lekëshit, ku kjo e fundit
Fjala.al · 3 muaji
Banka e Shqipërisë do të hedhë në qarkullim dy kartëmonedha të reja, ja si do të duket 100 mijë lekëshi
Banka e Shqipërisë ka njoftuar se gjatë javës së ardhshme, në 15 qershor, do të prezantohen dy prerjet e radhës së serisë së re të kartmonedhave shqiptare. Në ambientet e Bankës së Shqipërisë do të prezantohet kartmonedha prej 1000 lekë dhe risia, kartmonedha 10.000 lekë. “Ditën e martë, datë 15 qershor 2021, ora 11:00, në ...
Fjala.al · 3 muaji
Ja cili shtet mund të legalizojë për herë të parë Bitcoin-in
Presidenti i El Salvadorit deklaroi se ai mund të bëjë të ligjshme kripto-monedhën Bitcoin në shtetin e tij. Nëse plani i tij mbështetet nga kongresi, vendi i Amerikës Qendrore do të ishte i pari në botë që do të miratojë zyrtarisht monedhën dixhitale. Bitcoin do të përdoret së bashku me dollarin amerikan, monedhën zyrtare të
Fjala.al · 4 muaji
Guvernatori Sejko për ndikimin e pandemisë në ekonomi: E kaluam me sukses testin
Bilanci paraprak i situatës i shërben evidentimit kritik të pikave të forta e të dobëta të ekonomisë dhe të sistemit tonë financiar, si dhe nxjerrjes së mësimeve të nevojshme për të ardhmen.  Intervistë me z. Gent Sejko, Guvernator i Bankës së Shqipërisë Ekonomia vendase ka shënuar një rënie më të ulët sesa pritshmëritë fillestare nga ...
Fjala.al · 4 muaji
Guvernatori Sejko takon përfaqësuesin e ri të BB-së/ Ja për çfarë bien dakord
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko u takua me përfaqësuesin e ri të Bankës Botërore në Shqipëri, Emanuel Salinas. Ky i fundit nis detyrën në 1 korrik dhe zëvendëson drejtoren aktuale Maryam Salim. Gurvernatori Sejko njohu përfaqësuesin e bankës me ecurinë ekonomike, post pandemi, masat e marra si dhe pritshmëritë për ecurinë e mëtejshm...
Fjala.al · 4 muaji
Milton Friedman – Kapitalizmi dhe liria/ Liria ekonomike si kusht i domosdoshëm për liritë politike
Adrian Civici
Fjala.al · 4 muaji
We’re Hiring A Part-Time Copy Editor/Fact-Checker
Accuracy, rigor and clarity are core values here at FiveThirtyEight, and we’re looking for someone who shares them. FiveThirtyEight is hiring a part-time copy editor and fact-checker to join its copy desk and help ensure that our stories, charts, videos and interactive graphics meet the site’s standards for methodological rigor, clear presentation ...
FiveThirtyEight · 6 muaji
Five Things The COVID-19 Bill Revealed About How Washington Will Work In The Biden Era
President Biden will soon sign into law a $1.9 trillion bill intended to boost the economy and help the U.S. deal with the effects of the novel coronavirus pandemic. It’s only the second bill Biden has signed into law and likely to be one of the most significant. So let’s look at what we learned […]
FiveThirtyEight · 6 muaji
How White House Economists Are Thinking About COVID-19 Relief
In this episode of the FiveThirtyEight Politics podcast, host Galen Druke speaks with Heather Boushey, a member of the Council of Economic Advisers, on the rationale behind the American Rescue Plan.
FiveThirtyEight · 7 muaji
How Fast Is The Economy Recovering?
How Fast Is The Economy Recovering? By Julia Wolfe and Amelia Thomson-DeVeaux For nearly a year, the economy has been on a long, exhausting slog toward post-pandemic “normalcy.” And it isn’t over yet. This page — which we plan to update every month — will tell us how far we still have to go before […]
FiveThirtyEight · 8 muaji
Will The Debate Over $2,000 Stimulus Checks Help Democrats In Georgia?
Congressional Democrats are pushing to give most Americans $2,000 stimulus checks, arguing that this is a fast and direct way to help millions of Americans as they struggle with the economic slowdown caused by the COVID-19 pandemic. President Trump supports $2,000 payments, too, but most congressional Republicans don’t. Because of that congressiona...
FiveThirtyEight · 9 muaji
The 40 Weirdest (And Best) Charts We Made In This Long, Strange Year
Over the course of 2020, FiveThirtyEight’s visual journalists covered a historic election, an unprecedented year in sports, a raging pandemic and an economy in free fall. So to cap off this long, strange, difficult year, we’re continuing our tradition of celebrating the best — and weirdest — charts we’ve published in the last 12 months. […]
FiveThirtyEight · 9 muaji
The Economy Won’t Be Back To Normal Until 2022 Or Later, According To Our Survey Of Economists
It’s been about four months since the National Bureau of Economic Research declared that the U.S. was officially in a recession, and what a weird recession — and recovery — it’s been. The stock market has been merrily chugging along since February, when the recession began; disposable income increased even though millions of Americans w...
FiveThirtyEight · 11 muaji
September’s Jobs Report Is A Political Rorschach Test
The final jobs report before the presidential election is here. In September, 661,000 more people were employed than in August, and the unemployment rate fell to 7.9 percent. That’s a slight — but not huge — improvement over last month, when the unemployment rate was 8.4 percent. (Compare this report’s 0.5-percentage-point decrease to t...
FiveThirtyEight · 12 muaji
Experts Think The Economy Would Be Stronger If COVID-19 Lockdowns Had Been More Aggressive
Back in the early days of the coronavirus in the U.S., many economists believed that aggressive lockdowns would be the best long-term solution for managing the pandemic, despite the short-term economic pain they would cause. Six months later, we wanted to know: Did that logic hold up? And what political events could still be in […]
FiveThirtyEight · 1 viti
Economists’ Best- And Worst-Case Scenarios For The Recovery Haven’t Changed Very Much
After an August jobs report that yielded better-than-expected results for American workers, economists have a much sunnier outlook on unemployment through the end of the year. But that optimism isn’t trickling into the rest of their economic forecasts — in part because there’s still so much uncertainty about what the rest of the year will […]
FiveThirtyEight · 1 viti
The Easy Part Of The Economic Recovery Might Be Over
Is the economy finally starting to rebound? Based on the headline numbers from the August jobs report, things sure look that way. The report shows that the economy added 1.4 million jobs in August, and the unemployment rate fell below 10 percent for the first time since March, to 8.4 percent — down 1.8 percentage […]
FiveThirtyEight · 1 viti
Even With A Vaccine, The Economy Could Take Many Months To Return To Normal
Graphics by Jasmine Mithani Once we find a COVID-19 vaccine, our lives can return to normal, right? Economists don’t think so. Even if the vast majority of the population become immune to the coronavirus tomorrow, leading economists think it could take six months or more before our economy is back to where it was before […]
FiveThirtyEight · 1 viti
What Economists Fear Will Happen Without More Unemployment Aid
A sudden uptick in food insecurity. A wave of evictions. People spending less money at shops and restaurants. More job losses. According to leading economists, that’s what’s likely in store for the U.S. economy this year if Congress doesn’t renew any of the $600-per-week supplementary payment for unemployed workers by Sept. 1. Lawmakers have known ...
FiveThirtyEight · 1 viti
Yes, Unemployment Fell. But The Recovery Seems To Be Slowing Down.
After three straight months of declining unemployment, we have only just returned to levels of unemployment that rival the depths of the Great Recession. Friday’s jobs report revealed that the unemployment rate dropped from 11.1 percent in June to 10.2 percent in July, and 1.8 million more people were employed in July than in June. […]
FiveThirtyEight · 1 viti
How The Pandemic Could Force A Generation Of Mothers Out Of The Workforce
For the past few months, Alicia Wertz has barely seen her husband. Since schools closed in their northern Alabama town in March, they’ve been single-mindedly focused on a single goal: making sure that someone was watching their three kids. At first, Wertz tried working from home. But she wasn’t getting anything done, so they tried […]
FiveThirtyEight · 1 viti
Economists Think Congress Should Keep Paying Unemployed Workers $600 A Week — Or Even More
Graphics by Jasmine Mithani Congress is back in session, and it has a weighty task before it — figuring out what to do about the economy as COVID-19 infections spike across the country and states roll back their reopenings. One central point of tension: the $600-per-week supplemental unemployment insurance benefit that was enacted in March […
FiveThirtyEight · 1 viti
How The Experts Are Measuring The Economic Recovery
Graphics by Ryan Best In early June, the National Bureau of Economic Research made it official: The United States was in a full-blown recession. Joblessness had risen to historic levels, total production was down, and industrial activity slowed to a crawl. Just like that, the COVID-19 pandemic had extinguished the longest period of expansion in [&#
FiveThirtyEight · 1 viti